Öne Çıkan Yayın

NAMAZ KILMAK İSTİYORUM AMA, KILAMIYORUM DİYEN KARDEŞLERİME !

Namaz kılmak bir insanın yeryüzünde ulaşabileceği en büyük mutluluk.. Namazda Allah'ın huzuruna çıkıp O'na durumunu arz etmek...

24 Aralık 2017

Allah dostlarını ziyaret ( Nasreddin Hoca, Hz Mevlana, Şemsi Tebrizi Hzleri, Ladikli Ahmet Hüdayi ve Emine Anne )

Yedi yüz km yol.. uzak demiyoruz,kar fırtına demiyoruz çağırılmış olmanın gururu, mutluluğu ile yola çıkıyoruz.. nasipte varsa vakti saati geldiğinde Allah kavuşturuyor dostlarına.

Yolculuğumuz Takva ehli bir hoca hanım dostumuz, en yakın arkadaşım ve aynı yola baş koymuş gönül dostlarımızla oldu.. 56 kişilik kafile ziyaretimizin başından sonuna salavatlarla, tevbe istiğfarlarla.. dualarla sohbetlerle devam etti.

Dostumuz sohbete başlarken.. büyüklerin '' edeple gelen lutufla gider  '' sözlerini hatırlattı..

O manevi büyükler.. geleceğinizden haberdarlar , onların yanında olsun giyabında olsun.. her daim edebe riayet edilmesinin edilmediği takdirde ise.. manevi cezanın olacağına dikkat çekti. 

İlk ziyaret Nasreddin Hoca'nın kabrini oluyor.. 

Ziyaretimiz hocası Hızır as olan Üveys  Ladikli Ahmet Hüdayi Hz leri.. ( Ladikli Ahmet Ağa ) ile devam ediyor .. Konya Çayırbağ mevkiinde.. Daha önce bilgilendiğimiz Ladikli Ahmet Hocayı bir de yaşadığı evini (odasını ) ziyaret ediyoruz. Maneviyatın huzuruyla insanı ötelere götürüyor..

Oldukça sade huzur kokan bir  oda.. o odada nasıl ihlaslı bir yaşam.. nasıl bir iman takva  ile yaşandı  hayranlığı ile  birlikte..  Allah yolunda ölenlerin diri olduğunu bilerek ve çok güzel karşılanarak.. edeple saygıyla manevi atmosferi soluyoruz..kelimelerle anlatması güç. Odadan çıktığımızda orayla ilgilenen bir abla, bizlere meyve ikramında bulunuyor. bir de Ladikli Ahmet hocanın menkıbelerinin olduğu kitap hediye ediyor..

İnsan bu büyükleri ziyaret ettiğinde, imanın ne kadar önemli olduğunu onu korumak daha da güçlendirmek için.. daha da şevk geliyor... daha çok şükrediyorsunuz nimete.. Dünya hayatının gerçekten yalan olduğunu asıl olan ahiret hayatını kazanmak olduğunu , bir daha bir daha idrak ettiriyor..


                                                       

Ladikli Ahmet Hüdayi Hz lerinini kabrini de ziyaret ettikten sonra Mevlana hz lerini ziyaret ediyoruz..


Selam verip geldim diyoruz.. çağırılmış olmanın huzuru ile binlerce insan gibi.. 


Gel ne olursan gel diyen Mevlana Hzleri farklı ülkelerden gelen misafirleri ile dolu.. Nasıl bir sevgi seli.. sonrasında vakit çok geç olmadan Şeb-ü Aruz törenine katılıp, 
Mevlana Hz lerininin hocası Şemsi Tebrizi Hzlerini ziyaret ediyoruz.. 

Kabirleri birbirine yakın .. misler gibi.. kalabalığa rağmen derin bir sessizlik.. anlatılmaz yaşanır diyerek sözü uzatmadan sizleri resimlerle başbaşa bırakıyorum..                                           Mevlana Hzlerinin kabirleri..
                                                                       Şemsi Tebrizi Hzlerinin kabirleri 
                                       İlgili videolar:
Şemsi Tebrizi Hz leri Kabri.  https://www.picstoc.com/media/1677071398248903123_927223472


Ziyaretimizin bir güzelliği de, Allah dostu teyzenin evine konuk olmamız.. 


Kendisi okuma yazma bilmiyor ümmi lakin Peygamberimiz as ın öğretmesi ile, Kuranı hıfz ediyor.. subhanAllah..


Evinde  ziyaret ettik.. Bir an Medineli Pakize teyzeyi hatırlattı.. ona da Cenabı ALlah Kuranı Kerimi öğretiyor..  (ledün ilmi )


Teyze  70 kusur lü yaşlarda.. odaya ilk girip elini öpen sarılmasına müsaade edilen  duasını alan olarak.. sonsuz şükür ediyoruz Cenabı ALlah'a..    O can Peygamberimiz as tarafından ilim öğretilen, Peygamberimiz as ile iletişimde olan bir Allah dostu.. size dua ediyor, . gözyaşları ile nasihatlerini dinledik.. 


Allaha sonsuz şükür sevgisine de nail olduk, sevgimize de nail oldu. 


Evinden ayrılırken hürmetlerimizi sunarak bir daha gelmek üzere Allaha emanet ettik..


Öyle garip bir teyze.. 

Tefekkür ediyoruz..

Allah dostları sade yaşamları edepleri nefislerinin ezmeleri ile dikkat çekiyorlar.. kendilerini Rablerine adamışlar. 
Dünyalık bir şeyde gözleri yok.. 

Olmadığını da yaşam tarzları çok güzel anlatıyor.. 

Onların Sahibi Allah olmaz mı, Onların dostları Peygamberimiz peygamberler olmaz mı? Onların dostları mümin kullar olmaz mı?

Nuru olan nuru görür der büyükler..kalbimiz huzur doluyor .. Sevilmez mi o mübarekler.. hiç tanımadan sevdiriyor Yüce Allah biz gibi aciz günahkar kullara... sonsuz kere elhamdülillah..  bu canlar ALlah aşkı ile yanıyor..  kelimeleri ifşa ederken kılı kırk yarıyorsunuz.. incitecek bir davranışım olur mu diye.

Karşılıksız sizi misafir ediyor, dualar ediyor.. nasihatler ediyor.. dahası çağırıyorlar km.lerce yol şehirlerarası gidiyorsunuz..

Rabbim bizlere  Kendi yolunda bir yaşam nasip eylesin.. inşaALlah cennette birlikte kılsın, dahası örnek almayı nasip eylesin cümlemizle inşaAllah..

Allaha sonsuz hamdüsenalar olsun.. edeple gelip lutufla ayırldık.. dualarimizi yaptik tum kardeslerimize..
Levhi mahfuzda yazılanı, yaşadık..
Sahte dünyanın sahteliğinden bir nebze ayrılıp, nefes aldık. 

Yazımızın hayra vesile olması duası ile..24-12-2017
Gülümce Yıldız

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder