Öne Çıkan Yayın

NAMAZ KILMAK İSTİYORUM AMA, KILAMIYORUM DİYEN KARDEŞLERİME !

Namaz kılmak bir insanın yeryüzünde ulaşabileceği en büyük mutluluk.. Namazda Allah'ın huzuruna çıkıp O'na durumunu arz etmek...

8 Temmuz 2014

Sözü Önce Kendi Nefsine Söyleyeceksin !. Yaşanmadan Söylenen Hiçbir Söz Etkili Olmaz.Ebu Hanife, İslam dininin dört fıkıh mezhebinden birisi olan Hanefi mezhebinin kurucusu ..
Adamın biri bir gün çocuğunu aldığı gibi, Ebu Hanife'nin yanına gidiyor. Hocam bizim çocuk bal yeme hastalığına yakalandı , gece gündüz baldan başka bir şey yemiyor , ne olur bize yardım et diyor..

Ebu Hanife şimdi gidin, kırk gün sonra gelin buyuruyorlar..

Kırk gün sonra tekrar geliyor adam çocuğu aldığı gibi..
Ebu Hanife çocuğa yalnızca.. ''Sürekli Bal yeme, evladım '' diyor ve baba oğulu gönderiyor..

Hakikaten de çocuk hemen sürekli bal yeme hastalığından kurtuluyor..
Bu sefer adam tekrar gidiyor Ebu Hanife'ye..
Neden ilk geldiğimizde bunu söylemediniz de, kırk gün beklettiniz ki diyor.. söyleyeceğiniz madem ki, tek bir cümle idi..
Ebu Hanife cevap veriyor..
Sizin geldiğiniz günün sabahında ben bal yemiştim.. Ben bal yediğim halde, çocuğa ''bal yeme '' desem etkili olmazdı.. o balın vücudumdan çıkması için, kırk gün gerekiyordu.. Ben de kırk gün hiç bal yemedim ki, sözlerim etkili olsun diye buyuruyor..

Dünkü Teravih namazında hocamızın tebliğinde dinlediklerimi aktarmaya çalıştım sizlere..

Evet dostlar, her zaman söylüyorum.. yürekten çıkan söz yüreğe hitap eder.. Kendisi yaşamayan insanın sözleri etki etmez.. Önce biz yaşayacağız, sonra nasihat edeceğiz ya da ışık olacağız..
Aksi takdirde hem boşa kürek çekmiş oluruz.. hem de abesle iştigal olur.

Allah buyuruyor:
( Saf Suresi:2,3.) Ey iman edenler! Yapmayacağınız şeyleri niçin söylüyorsunuz? Yapmayacağınız şeyleri söylemeniz, Allah katında büyük bir nefretle karşılanır.
Bu durum gerçekten çok çirkin, müminlerin de kalplerinde nefret uyandıran bir durumdur.. Rabbinin çağrısına kulak veren her mümin bu çirkin durumdan rahatsızlık duyar.. Nefsine hakim olamayan bir insanın, nefis terbiyesi uyarısında bulunması gibi..
Kendisinde merhametin zerresi yok, ama merhametten bahsediyor..
Müslümanca yaşamıyor ama, Müslümanca yaşamayı anlatıyor.. vb

Özetle, Önce biz yaşayacağız, önce biz kendimiz örnek olacağız.. sonrasında yaşadıklarımızla davet edeceğiz.. Kuran'ı yaşamayan insanın sözleri kalpte etki etmez..
Her nereden okunuyorsak ışık olsun inşaAllah..

Gülümce..

2 yorum:

  1. çok güzel emeğinize sağlık. Allah razı olsun hocam

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Kardeşim, teşekkür ederim değerli yorumunuza.. Rabbim sizden razı olsun inşaALlah..

      Sil