Öne Çıkan Yayın

NAMAZ KILMAK İSTİYORUM AMA, KILAMIYORUM DİYEN KARDEŞLERİME !

Namaz kılmak bir insanın yeryüzünde ulaşabileceği en büyük mutluluk.. Namazda Allah'ın huzuruna çıkıp O'na durumunu arz etmek...

23 Nisan 2014

ANCAK KURAN İLE DÜŞÜNEREK, NEFSİMİZİ YENEBİLİRİZ !İmtihan dünyasında, hepimiz nefis mücadelesindeyiz.. ve aynı nefsi taşıyoruz.
Öfkeleniyoruz, cimrilik ediyoruz, kin güdüyoruz,  aklımızı beğeniyoruz.. ve daha bir çok haslet.
Hiçbir terbiye, Allah’ın terbiyesinden üstün değildir.. bu yüzden Allah’ın kitabı Kuran ile düşünerek
Her türlü kötü hasletden kurtulabilir, nefsimizi yenebilir,  güzel ahlakımızdan taviz vermeyiz.
Bakınız Allah buyuruyor:
Ve insanlardan, Allah'ın rızasını dileyerek (Allah'ın rızası karşılığında) kendi nefsini satan kimseler vardır. Ve Allah, kullarına Rauf'tur (çok şefkatlidir). Bakara- 207

Allah'a karşı gelmekten gücünüzün yettiği kadar sakının, buyruklarını dinleyin, itaat edin; kendinizin iyiliğine olarak mallarınızdan sarfedin; nefsinin tamahkarlığından korunan kimseler, işte onlar saadete erenlerdir. Tegabun- 16

Hepimiz nefis taşıyoruz ancak Kuran ile düşünüce, nefsimizi dinlemiyoruz..
Kuran ile nefsimizi terbiye ediyoruz.

Allah her şeyi hayırla yaratıyor.. hiçbir zaman yaşadıklarımıza nefsi bakmayalım.. daha önceki bir yazımda da bahsetmiştim, Allah öyle izin veriyor.
Ki.. O dilemezse yaprak kıpırdamıyor..bizler imtihanda olduğumuzu bilip, ne isyan edeceğiz ne de şımaracağız. 
Allah böyle takdir etti diyerek sabır ve şükür içinde olacağız.
Sevgili Peygamberimiz bizim örneğimiz.. sevgiyi, şefkati , merhameti güzeller güzeli (as)’ın yaşamına bakarak öğrenebiliriz..

Yanında yetişen Enes(ra), Hz. Peygamberin kendisine nasıl merhametli davrandığını şöyle anlatıyor:
“Allah Resulü’ne 9–10 yıl hizmet ettim. Bir kere bana “Öf!” demedi. Yaptığım bir iş hakkında hiçbir zaman “Niçin böyle yaptın?”, yapmadığım iş hakkında ise “Şöyle yapsaydın ya!” ya da “Beceremedin, ne kötü yaptın!” dediğini duymadım. On yıl boyunca bir kere zorlanacağım bir iş vermedi. Bir işi beceremeyip zayi ettiğimde bana kızmadı, beni kınamadı. Hatta ailesinden biri bir konuda beni kınamak istediğinde onları engelleyerek: “Onu bırakın! Eğer öyle yapması takdir edilseydi mutlaka yapardı” buyururdu.

Evet dostlar gördüğünüz gibi, Allah nasıl takdir ediyorsa.. öyle gelişiyor yaşananlar.. eğer bir şeyler bize göre ters gidiyorsa.. asla kızmıyoruz, kızmamalıyız.. çünkü ‘’ALLAH'ın takdiri ''

Kuran ile düşününce hiçbir şey için ‘’niçin böyle oldu? ‘’ sorusunu kendimize sormuyoruz.
Ve.. doğruyu bulup nefsi davranmıyoruz.
Allah Kuran’da: merhamet etmemizi, af etmemizi buyururken, kinle nefretle hiçbir şey kazanamayacağımızı bilmemiz gerekiyor.
Bizler hep Peygamberleri, Salihleri örnek alalım ki.. inşaAllah cennetde birlikte olalım.
Yaşam zor, ama zoru başarmanın verdiği mutluluk paha biçilmez.. Aksi takdirde o zorlu günde.. buradan giderken yanımızda götürdüğümüz kötü hasletler bizim defterimizi sağ tarafdan almamıza engel olabilir..
 işte o zaman, kendimizi güzel iş yapıyor zannederken :  yanıldığımızı görüp ‘’keşke ‘’ diyenlerden olabiliriz.

(Bunlar;) iyi işler yaptıklarını sandıkları halde, dünya hayatında çabaları boşa giden kimselerdir. Kehf- 104 ayet

Hepimiz takvada yarışan olup, nefsimize dur diyelim..Sürekli ibadetlerle, namazla Yaradan’ımıza şükür, teşekkür halinde olalım..
Her nereden okunuyor isek, sevgi ve ışıkla.

Gülümce Yıldız, 23-04-2014

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder