Öne Çıkan Yayın

NAMAZ KILMAK İSTİYORUM AMA, KILAMIYORUM DİYEN KARDEŞLERİME !

Namaz kılmak bir insanın yeryüzünde ulaşabileceği en büyük mutluluk.. Namazda Allah'ın huzuruna çıkıp O'na durumunu arz etmek...

1 Mayıs 2014

Üç aylar ve önemi !!

Yitik zamanların kazancı üç aylar ve önemi !!

Yitik zamanların kazancı üç aylar ve önemi !!


Birçok müjdeleri içinde barındıran mübareküç aylar, yitirilmiş zamanları kazanmak için en uygun günlerdir.
Başı ve sonu olan dar zamanlı bir yaşama sahiptir insanoğlu. Bazılarımız hayatın geçici olduğunun bilinciyle yaşarken, bazılarımız da geçiciliği fark edemeden yaşamına devam eder.
Fakat an gelir, geçiciliği fark eden insan, yitik zamanlar için hayıflanmaya başlar.
Mesela on sekizindedir, otuz altısındadır, kırk sekizindedir, ya da altmış dördündedir… Yaratıcıya olan sorumluluğunu fark ettiğinde. Zaman hızla ilerliyor, her gün bir adım daha bitiş çizgisine yaklaşıyordur.
Keşkeler başlar içinde; ah der keşke daha önce fark etseydim ve yaşamımı O’nun razı olacağı şekilde sürdürseydim..
Bitiş çizgisine yaklaştıkça,
sorumluluğunu yerine getirmemenin huzursuzluğu da iyice yol alır içinde. Hesaplar yapar kendi kendine.. Dar zamanda, yerine getiremediklerini tamamlamaya gücünün yetmeyeceğini bilir.
Ve yine bilir ki; vakit çok işler değil, önemli işler yapma vaktidir. Bir günlük ibadetine; beş, on yıllık ibadet ömrüne sığdıracak özel günlere ihtiyacı vardır insanın. Dakikasına, onlarca günün sevabı verilecek ibadetler arar kendine.
İşte sonsuz merhamet sahibi Yüce Rabbimiz, yitirilmiş zamanları olanlar ve tüm kulları için bir kere, bir kere daha fırsatlar sunarak bizlere sonsuz rahmet kapılarını açar..
Sonsuz rahmet kapılarının açıldığı mübarek günlere en güzel örnek de; içinde bulunduğumuz üç aylar; Recepayının başlangıcı, Şaban ayı ve Ramazan ayıdır.
Bu mübarek üç aylarla birlikte kaybettiği günler için üzülenlere, telafi etmek isteyenlere bir kez daha ışık doğar.
Recep ayının gelmesiyle birlikte, Hüzünle birlikte umut doğar insanların içine.
Recep ayı Allah’ın ayıdır. Önce Regaip kandili gelir.. Bu gece yalvarışın, yakarışın Rabbimize sunulduğu, rahmetin umut edildiği huzur ve müjdelerle dolu bir gecedir. Bu gece aynı zamanda, Miraç, Berat ve Kadir gecesinin de müjdecisidir. Regaip gecesinden sonra gelen Miraç gecesi;
Bire karşı yüzlerin kazanılacağı, ellerin semaya açıldığı, umutların yeşerdiği, çaresizlere çare olan, içinde binlerce rahmet bulunduran gecelen biridir.
Bu önemli kutsal Miraç gecesinden sonra gelen, bir gece daha vardır ki; kalplerin imanla dolduğu, yine umutların yeşerdiği, gönüllerin ferahladığı Berat gecesi ( Berat Kandili) ; Berat Gecesi; bire bin yazılan gecelerden biridir. Yitik zamanları olanlar için adeta kazanç günleridir.
Daha sonra Kadir Gecesi; bu gece yitik zamanları olsun olmasın Yüce Rabbimizin hepimize sonsuz rahmetini bir kez daha sunduğu, bin kez daha hissettirdiği, alınların secdeye gittiği, ellerin semaya açıldığı,duaların kabul olduğu, bin aydan daha hayırlı gece..
Allah affeden ve bağışlayandır.
Üç aylar olarak bilinen Recep, Şaban ve Ramazan tevbelerin kabul olduğu, kalplerin nurla dolduğu, O’nun sonsuz af ve merhametinden bol bol yararlanılacağı umut edilen huzur ve müjdenin olduğu zamanlardır.
Bu gece ve günlerde bol bol tevbe edip elleri semaya kaldırmak, oruç tutmak ve namaz kılmak çok değerlidir. Rabbimiz üç aylarda ve daha başka gün ve gecelerde ( Cuma Günleri, seher vakitleri … gibi) özellikle kaybedilmiş günleri olduğunu düşünenler ve hepimiz için hep sonsuz merhamet ve rahmet kapılarını açmıştır.
Yeter ki bizler Rabbimize olan umudumuzu hiç yitirmeyelim.. Her daim onun sevgisini, yüreğimizde hissedelim, O’nun yolundan ayrılmayalım.
Hepimiz için aldığımız tek nefes bile çok değerli.. Yazılarımda hep ifade ettiğim gibi yine söylüyorum; Bizi bu kadar güzel yaratan, sevgisini esirgemeyen, sonsuz nimetle rızıklandıran Rabbimize sadece aldığımız tek bir nefes için bile şükretsek azdır..,
Değerli arkadaşlar,
Derler ki; gül bahçesine girenler, gül olmasa da gül gibi kokarlar. Ben de diyorum ki, kainatın en güzel gül kokusu bu mübarek üç aylarda O’nun yolunda devam eden ve edeceklerin olsun..
Ellerin semaya, dillerin duaya, alınların secdeye, gönüllerin Mevla’ya yöneldiği üç aylarınızı ve bu günlerdeki tüm mübarek gecelerinizi kutlar, Rabbimden hepimiz için güzellikler temenni ederim.
Mübarek ayların ulviyetini, yüreklerinde hisseden herkese selam olsun…
Sevgi ve ışıkla.. Mübarek üç ayların hepimize hayırlar getirmesi duasıyla..
İlk yayın, 06-2010

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder