Öne Çıkan Yayın

NAMAZ KILMAK İSTİYORUM AMA, KILAMIYORUM DİYEN KARDEŞLERİME !

Namaz kılmak bir insanın yeryüzünde ulaşabileceği en büyük mutluluk.. Namazda Allah'ın huzuruna çıkıp O'na durumunu arz etmek...

15 Haziran 2014

Edirne Eski Cami Ziyaretimiz

EDİRNE ESKİ CAMİ ( ULU CAMİ )Hacerulesvet’den bir parçanın Edirne’de olduğunu öğrenince Rabbimizin izni ile ziyaret ediyoruz..


Eski cami diğer bir adıyla Ulu cami  Edirne’nin tam merkezinde.. 1403- 1415 yılları arasında yapımı tamamlanan Osmanlı döneminin en eski eserlerinden biri.

Caminin dış duvarındaki Allah yazısını  görmenizle birlikte manevi atmosfer başlıyor.
Caminin beyaza boyanmış duvarları ve payeleri üzerinde 18. ve 20. yüzyıllarda yazılmış çeşitli yazılar var..  Bunların bazıları I. Mahmud zamanında, bazısı da 1863 yılındaki onarımda ilave edilmiştir. Sonraki dönemlerde de zamanın ünlü hattatları yazılarını buraya vermiş veya yerine yazmışlardır.

Cami, yurdun dört bir tarafından gelen ziyaretçilerle dolu..

Caminin içi de dışı da buram buram misk-i amber kokuyor.. Allah’ın ikramı olduğunu düşünüyoruz..

Mihrabın sağ köşesinde, hacerül esvedden bir parça bulunuyor.. Salavatlar eşliğinde el sürmek hiçbir hayale dahi sığmayacak kadar büyük mutluluk..İnanan bir insan bilmelidir ki "Kim Allah'ın nişânelerine, hürmetli kıldığı alâmetlere saygı gösterirse, şüphesiz o saygı duyma, kalblerin takvasındandır." (Hac, 22/32) Bu saygı gönülleri kötü düşüncelerden himaye edip koruyan sebeplerdendir. Şeaire saygı, iman, teslimiyet ve takvadan neşet eden ve neticede yine takvaya dönüşen bir değerdir. Onun için sahabe-i kiram efendilerimiz, Allah Resulü'nün değer verdiği her şeye değer vermiş, onu aziz tutmuştur.(bilgi )

Bu anlamda ziyaretimizi nasip eden Rabbimize sonsuz kere şükrediyoruz..
Ayrıca cemaatle birlikte kıldığımız namazın verdiği huzuru anlatmaya kelamlar yetmez.. 

II. Murat döneminde Edirne’ye gelen ve Camiye girerek vaaz verdigi Söylenen Hacı Bayram Veli'nin anısına duyulan saygı nedeniyle vaaz kürsüsü imamlarca kullanılmıyor..


İmam namaz öncesinde başka bir kürsiden vaaz veriyor..
Minberin sağındaki altın yaldızlı besmele de 2. Abdülhamid‘in imzası görülüyor..

Eski Cami ve Hacı Bayram Veli Söylencesi şöyledir..
Fatih'in tarihçilerinden Beşir Çelebi'nin naklettiğine göre; Hacı Bayram Veli Edirne'ye II.Murat tarafından getirildikten sonra; bir gün, Eski Cami'ye gider. Camiye girdiğinde, orta kubbenin altında ibadete meşgul olan Hz.Muhammet'i görür. Orada ne yaptığını sorduğunda Peygamber kendisine:

"Bu cami benimdir, ümmetimle bile olurum. Ya Şeyh! Zinhar bu makamı hali görmesinler. Daim gelüp bunda hacet dilesinler." der.

Namazımızı kılıp, dualarımızı edip.. tekrar gelmek üzere.. ayrılıyoruz..

 Gitmeyen herkese tavsiye ediyorum.. Selimiye caminin hemen karşısında bulunuyor..( İstanbul- Edirne arası: 3,5 saat.. )
 Edirne: camileri, tarihi çarşısı ve ciğer kebabı ile meşhur tek kelime ile Osmanlı- Türk havasını teneffüs edip manevi iklime bürüneceğiniz bir şehir.

Gülümce 15-06-2014
2 yorum:

  1. Bende gideli bayağı bir zaman olmuş,görünce duygulandım,değerlerimize hiç değilse böyle sahip çıkalım...

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Sizi oralara taşıyabildiysek ne mutlu kardeşim.. inşaAllah tekrarını da nasip etsin Allah.. sevgiyle.

      Sil